Yhteystiedot

Piirin toimipisteet

MLL Varsinais-Suomen piiri ry 
Perhetalo Heideken, 2. krs
Sepänkatu 3, 20700 Turku
info.varsinais-suomi@mll.fi

Avoin kohtaamispaikka Marakatti
Perhetalo Heideken, 1. krs
Sepänkatu 3, 20700 Turku
044 710 9520 / Rea Metsäpalo

Salon seudun aluetoimisto
Kauppakeskus Plaza, 3. krs
Vilhonkatu 8, 24100 Salo

Vakka-Suomen aluetoimistot
Ipana-Messi
Rantakatu 15, 23500 Uki

Mukulavintti
Sairaalantie 2, 23800 Laitila

Laskutustiedot

Verkkolaskuosoite: 003702766034
OVT-tunnus:
003702766034
Operaattori: Liaison
Operaattoritunnus: 003708599126
Y-tunnus: 0276603-4

Tilavuokraukset

040 041 6624 /
Maire Louhimaa-Hyvölä
maire.louhimaa-hyvola@mll.fi

Lastenhoidon välitys

ma–pe klo 8–12
044 030 3301
https://elastenhoito.fi/

Perhepalvelu-tilaukset

ma–pe klo 8–11
 0400 839 749
perhepalvelut.varsinais-suomi@mll.fi

Henkilökunnan yhteystiedot

Hallinto

Janina Andersson Toiminnanjohtaja 040 509 8998 janina.andersson@mll.fi Olen vastuussa järjestön toiminnasta kokonaisuutena. Lisäksi vastaan varainhankinnasta ja yhteistyöstä erilaisten tahojen ja toimijoiden kanssa sekä valmistelen piirihallituksen päätökset.
Sanna Kunnasvirta Talouspäällikkö 040 043 4069 sanna.kunnasvirta@mll.fi Vastaan järjestön kirjanpidosta, henkilöstö- ja kiinteistöasioista sekä palkanmaksusta.
Anna Kangas Taloushallinnon assistentti 044 077 0872 anna.kangas@mll.fi Avustan taloushallinnon tehtävissä. Vastuutehtäväni on palkanlaskenta.
Riitta Leino Toimitilahuoltaja Vastaan Perhetalo Heidekenin siisteydestä piirin tilojen osalta.
Maire Louhimaa-Hyvölä Assistentti 040 041 6624 maire.louhimaa-hyvola@mll.fi Vastuutehtäviäni ovat laskutus, tilojen vuokraus sekä Hyvä joulumieli -ja Lapset ensin -keräysten järjestäminen.
Anttu Mattila Viestintäassistentti 044 747 6235 anttu.mattila@mll.fi Suunnittelen ja toteutan piirin viestintää. Työtehtäviini kuuluu piirin nettisivujen ja sosiaalisen median ylläpito, sisällöntuotanto, muu päivittäis- ja visuaalinen viestintä sekä yhteydenpito tiedotusvälineisiin ja painopaikkoihin. Koordinoin myös valtakunnallista Olet tärkeä.fi -vapaaehtoissivustoa.

Perhekeskus-, järjestö- ja nuorisotoiminta

Katja Rippstein Järjestöpäällikkö 045 132 6736 katja.rippstein@mll.fi Johdan piirin lapsi-, nuoriso- ja perhetoimintaa. Tiimiini kuuluu erilaisia kehittämishankkeita, ja vastaan omalta osaltani kunta-, järjestö- ja yritysyhteistyöstä sekä koulutuskeskuksen toiminnasta. Lisäksi koordinoin, ohjaan ja tuen paikallisyhdistysten toimintaa. Osan työstäni teen valtakunnalliseen Perheet keskiöön -hankkeeseen (LSKL 2018-2020).
Johanna Franska Perhetoiminnan koordinaattori, Marakatti & Satelliitti 040 551 9637 johanna.franska@mll.fi Vastuualueeni on avoimien kohtaamispaikkojen Marakatin ja Satelliitin toiminnan organisointi ja verkostoyhteistyö. Toimin myös ryhmänohjaajana Marakatissa ja Satelliitissa sekä MLL:n mentalisaatiokouluttajana.
Outi Lehtinen Kouluttaja, mediakasvatus 044 0770952 outi.lehtinen@mll.fi Toimin kouluttajana koko Varsinais-Suomen alueella. Koordinoin ja pidän oppitunteja, vanhempainiltoja, tukioppilaskoulutuksia sekä muita koulutuksia mm. mediakasvatuksesta sekä nuorten seksuaalisesta häirinnästä. Koordinoin myös Ruutujen Lumo -digihyvinvointihankkeen koulutuskokonaisuuksia.
Enni Lindberg Perhekeskustoiminnan koordinaattori, Turun seutu, Raisio ja Salo 044 353 7611 enni.lindberg@mll.fi Koordinoin, ohjaan ja tuen paikallisyhdistysten toimintaa sekä rekrytoin ja koulutan uusia vapaaehtoisia paikallisyhdistystoimintaan. Olen myös vastuussa vapaaehtoistyöstä kertyvän osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta koko piirin alueella.
Rea Metsäpalo Perhetoiminnan ohjaaja, Marakatti & Satelliitti 044 710 9520 rea.metsapalo@mll.fi Toimin avoimien kohtaamispaikkojen Marakatin ja Satelliitin perhetoiminnan ohjaajana, MLL:n mentalisaatiokouluttajana, Marakatin opiskelijoiden ja työkokeilijoiden ohjaajana sekä vanhempainryhmien ohjaajana.
Selja Sillantaka Perhekeskustoiminnan koordinaattori, Vakka-Suomi 044 077 0892 selja.sillantaka@mll.fi Ohjaan ja tuen Vakka-Suomen alueen paikallisyhdistysten sekä avoimien kohtaamispaikkojen toimintaa. Vastuullani ovat myös kylämummi- ja vaaritoiminta, perhekahvilavierailut sekä kuntayhteistyö. Rekrytoin ja koulutan uusia vapaaehtoisia paikallisyhdistystoimintaan. Lisäksi koordinoin tukihenkilötoimintaa Vakka-Suomessa (ks. Tukihenkilötoiminta).
Ina Vahalahti Nuorisotoiminnan koordinaattori 040 518 7212 ina.vahalahti@mll.fi Vastaan piirin kouluyhteistyön, koulutustoiminnan ja tukioppilastoiminnan koordinoinnista. Järjestän vanhempainiltoja ja oppitunteja sekä koulutan, neuvon ja tuen tukioppilaita, tukioppilasohjaajia ja ammattilaisia. Vastuullani on myös tutor-toiminta, ehkäisevä päihdetyö ja kiusaamisen vastainen työ.

Tukihenkilötoiminta

Juhani Rantanen Kehittämispäällikkö 040 549 6012 juhani.rantanen@mll.fi Vastaan tukihenkilötoiminnan kokonaisuudesta ja toimin tukihenkilötoiminnan tiimin esimiehenä. Lisäksi toimin työnohjaajana ja MLL:n mentalisaatiokouluttajana. Olen mukana palveluidemme ja hankkeidemme ideoinnissa ja arvioinnissa sekä kuntakumppanuuksien kehittämisessä ja toimin ehkäisevän lastensuojelutyön ja vapaaehtoistyön ammatillisen ohjauksen asiantuntijana.
Heidi Karvonen Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori 044 704 4401 heidi.karvonen@mll.fi Olen vastuussa Ystäväksi maahanmuuttajaäidille -toiminnasta ja monikulttuurisesta toiminnasta koko piirin alueella. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia, seuraan ja ohjaan tukisuhteita, teen palveluohjausta, sekä osallistun erilaisten tapahtumien järjestämiseen.
Selja Sillantaka Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Vakka-Suomi 044 077 0892 selja.sillantaka@mll.fi Koordinoin kaveri- ja perhekummitoimintaa sekä lukumummi- ja lukuvaaritoimintaa Vakka-Suomen alueella. Rekrytoin, koulutan ja tuen alueen vapaaehtoisia, teen palveluohjausta, seuraan tukisuhteita ja hoidan kuntayhteistyötä. Lisäksi koordinoin perhekeskustoimintaa Vakka-Suomessa (ks. Perhekeskus-, järjestö- ja nuorisotoiminta).
Sirpa Stenström Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Salo ja lähikunnat 044 535 5161 sirpa.stenstrom@mll.fi Koordinoin kaveri- ja perhekummitoimintaa Salossa, Paimiossa, Sauvossa ja Somerolla. Rekrytoin, koulutan ja tuen alueen vapaaehtoisia, seuraan tukisuhteita sekä hoidan yhteistyötä kuntiin ja muihin paikallisiin toimijoihin. Vastaan myös ZempPari-toiminnasta.
Katja Tamminen Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Turku ja lähikunnat 044 535 5160 katja.tamminen@mll.fi Olen vastuussa perhekummitoiminnasta Turussa ja lähikunnissa, kaveritoiminnasta Raisiossa ja Turussa sekä lukumummi- ja lukuvaaritoiminntasta Raisiossa. Koordinoin tukisuhteita, teen palveluohjausta sekä rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia. Vastaan myös vapaaehtoisten jatkokoulutuksesta.
Tuomas Vuorela Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Turku ja lähikunnat 044 761 8190 tuomas.vuorela@mll.fi Koordinoin kaveritoimintaa Turussa, Kaarinassa ja Liedossa. Lisäksi vastaan lukumummi ja -vaaritoiminnasta Turussa ja lähikunnissa. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia, seuraan ja ohjaan tukisuhteita ja teen palveluohjausta.

Lastenhoitotoiminta

Satu Lempinen Lastenhoitotoiminnan koordinaattori 045 112 7991 satu.lempinen@mll.fi Vastaan lastenhoitotoiminnasta koko piirin alueella. Rekrytoin, koulutan ja ohjaan lastenhoitajia.

Soppaa ja sympatiaa -hanke

Miia Päiviö Koordinaattori 044 077 0945 miia.paivio@mll.fi Jaan vastuun Soppaa ja sympatiaa -hankeen suunnittelusta, toteutuksesta ja kehittämisestä yhdessä Jennin kanssa. Järjestämme toimintaa kuudessa päiväkodissa Turun alueella.
Jenni Vuorio Koordinaattori 044 077 0946 jenni.vuorio@mll.fi Jaan vastuun Soppaa ja sympatiaa -hankeen suunnittelusta, toteutuksesta ja kehittämisestä yhdessä Miian kanssa. Järjestämme toimintaa kuudessa päiväkodissa Turun alueella.

Otetaan koppi -hanke

Heini Varpukari Vastuukoordinaattori 044 747 3742 heini.varpukari@mll.fi Olen vastuussa hankkeesta kokonaisuutena. Tehtäviini kuuluu hankkeen kehittäminen ja palvelumuotoilu, STEA-yhteistyö, yhteydenpito kumppaneihin ja verkostoihin, vertaistyö sekä teematuokioiden ja ryhmätoiminnan järjestäminen.
Tina Hilck Moderaattori 050 436 2999 tina.hilck@mll.fi Vastaan hankkeen viestinnästä ja annan teknistä tukea. Lisäksi teen palveluohjausta, hankkeen kehittämistyötä, palvelumuotoilua sekä vertaistyötä.
Eeva Roisko Koordinaattori 044 747 4343 eeva.roisko@mll.fi Olen osaltani vastuussa hankkeen kehittämistyöstä ja palvelumuotoilusta sekä yhteydenpidosta yhteistyökumppaneihin ja verkostoihin. Lisäksi teen vertaistyötä, järjestän teematuokioita ja ryhmätoimintaa sekä vastaan hankkeen blogista.
Essi ​Waher Perhepalvelupäällikkö 044 791 0803 essi.waher@mll.fi Toimin ammatillisten perhetyöntekijöiden esimiehenä. Vastuullani on rekrytointi, asiakkuuksien hallinta, tiimin työhyvinvoinnin johtaminen ja palvelutoiminnan kokonaisuuden johtaminen. Vastaan myös lasten ryhmähoidosta sekä yritysten lastenhoitopalvelusta. Lisäksi toimin johtoryhmässä.
Katariina Korpela Perhetyöntekijä 044 770 3117 katariina.korpela@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Heidi Mujunen Perhetyöntekijä 044 748 1648 heidi.mujunen@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Sanna Nyfors Perhetyöntekijä 044 077 0942 sanna.nyfors@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Henrika Raunio Perhetyöntekijä 044 730 0232 henrika.raunio@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito ja erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito.
Johanna Toivoniemi Perhetyöntekijä 044 742 0708 johanna.toivoniemi@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito ja erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito.