Yhteystiedot

Piirin toimipisteet

MLL Varsinais-Suomen piiri ry 
Perhetalo Heideken, 2. krs
Sepänkatu 3, 20700 Turku


Salon seudun aluetoimisto
Kauppakeskus Plaza, 3. krs
Vilhonkatu 8, 24100 Salo

Marakatti
Sepänkatu 3, 20700 Turku

Satelliitti
Hulvelankatu 2, 21200 Raisio

Ipana-Messi
Rantakatu 15, 23500 Uki

Mukulavintti
Sairaalantie 2, 23800 Laitila

Laskutustiedot

Verkkolaskuosoite: 003702766034
OVT-tunnus:
003702766034
Operaattori: Maventa
Operaattoritunnus: 003721291126
Y-tunnus: 0276603-4

Tilavuokraukset

040 041 6624 /
Maire Louhimaa-Hyvölä
maire.louhimaa-hyvola@mll.fi

Lastenhoidon välitys

ma–pe klo 8–12
044 030 3301
https://elastenhoito.fi/

Perhepalvelu-tilaukset

ma–pe klo 8–11
 0400 839 749
perhepalvelut.varsinais-suomi@mll.fi

Henkilökunnan yhteystiedot

Hallinto

Janina Andersson Toiminnanjohtaja 040 509 8998 janina.andersson@mll.fi Olen vastuussa järjestön toiminnasta kokonaisuutena. Lisäksi vastaan varainhankinnasta ja yhteistyöstä erilaisten tahojen ja toimijoiden kanssa sekä valmistelen piirihallituksen päätökset.
Sanna Kunnasvirta Talouspäällikkö 040 043 4069 sanna.kunnasvirta@mll.fi Vastaan järjestön kirjanpidosta, henkilöstö- ja kiinteistöasioista sekä palkanmaksusta.
Anna Kangas Taloushallinnon assistentti 044 077 0872 anna.kangas@mll.fi Avustan taloushallinnon tehtävissä. Vastuutehtäväni on palkanlaskenta.
Anttu Mattila Viestintäsuunnittelija 044 747 6235 anttu.mattila@mll.fi Suunnittelen ja toteutan piirin viestintää. Työtehtäviini kuuluu piirin nettisivujen ja sosiaalisen median ylläpito, sisällöntuotanto, muu päivittäis- ja visuaalinen viestintä sekä yhteydenpito tiedotusvälineisiin ja painopaikkoihin. Koordinoin myös valtakunnallista Olet tärkeä.fi -vapaaehtoissivustoa.
Maire Louhimaa-Hyvölä Assistentti 040 041 6624 maire.louhimaa-hyvola@mll.fi Vastuutehtäviäni ovat laskutus, tilojen vuokraus sekä Hyvä joulumieli -ja Lapset ensin -keräysten järjestäminen.
Riitta Leino Toimitilahuoltaja Vastaan Perhetalo Heidekenin siisteydestä piirin tilojen osalta.

Perhekeskus-, järjestö- ja nuorisotoiminta

Johanna Franska Perhetoiminnan koordinaattori MLL Moodi 040 551 9637 johanna.franska@mll.fi Vastuualueeni on MLL Moodin eli Varsinais-Suomen piirin perhetoiminnan ja verkkoauttamisen sisältöjen koordinointi, palveluneuvonta ja verkostoyhteistyö (avoimet ja digitaaliset kohtaamispaikat). Toimin myös MLL:n mentalisaatiokouluttajana.
Anne Brunberg Perhekeskusasiantuntija Loimaan seutu ja Vakka-Suomi 045 132 6736 anne.brunberg@mll.fi Vastaan siitä, että järjestömme osaaminen on perhekeskuksien käytössä sekä hyvinvointialueella että Varsinais-Suomen kunnissa. Lisäksi koordinoin, ohjaan ja tuen paikallisyhdistysten toimintaa.
Jenna Kaarrela Perhekeskustoiminnan koordinaattori Turun seutu ja Salo 044 353 7611 jenna.kaarrela@mll.fi Koordinoin, ohjaan ja tuen paikallisyhdistysten toimintaa sekä rekrytoin ja koulutan uusia vapaaehtoisia paikallisyhdistystoimintaan. Olen myös vastuussa vapaaehtoistyöstä kertyvän osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta koko piirin alueella.
Anne-Maija Heilä Perhetoiminnan ohjaaja Vakka-Suomi 044 077 0892 anne-maija.heila@mll.fi Toimin perhetoiminnan ohjaajana Laitilan Mukulavintissä ja Uudenkaupungin Ipana-Messissä. Työhöni kuuluu erilaisten ryhmien, opiskelijoiden ja työkokeilijoiden ohjaus.
Susanna Leonsaari-Kajanen Perhetoiminnan ohjaaja Satelliitti 044 077 0873 susanna.leonsaari@mll.fi Toimin perhetoiminnan ohjaajana Raision Satelliitissa. Työhöni kuuluu erilaisten ryhmien, opiskelijoiden ja työkokeilijoiden ohjaus. Työskentelen lisäksi Perhepalvelut Oy:ssä perhetyöntekijänä.
Rea Metsäpalo Perhetoiminnan ohjaaja MLL Moodi 044 710 9520 rea.metsapalo@mll.fi Vastaan avoimen kohtaamispaikan Marakatin perhetoiminnan ja vanhempainryhmien ohjaamisesta ja perheiden palveluohjauksesta. Työhöni kuuluu lisäksi Marakatin opiskelijoiden ja työkokeilijoiden ohjaus. Toimin myös MLL:n mentalisaatiokouluttajana.
Suvi Kanniainen Verkkovaikuttamisen ohjaaja MLL Moodi 044 747 4343 suvi.kanniainen@mll.fi Hoidan Turun Seudun Mameissa moderointia, viestintää ja sivuston teknistä ylläpitoa. Lisäksi teen palveluohjausta.
Ria Ruuska Verkkovaikuttamisen ohjaaja MLL Moodi 040 837 4304 ria.ruuska@mll.fi Hoidan Turun Seudun Mameissa moderointia, viestintää ja sivuston teknistä ylläpitoa. Lisäksi teen palveluohjausta.
Ina Vahalahti Nuorisotoiminnan koordinaattori 040 518 7212 ina.vahalahti@mll.fi Vastaan piirin kouluyhteistyön, koulutustoiminnan ja tukioppilastoiminnan koordinoinnista. Järjestän vanhempainiltoja ja oppitunteja sekä koulutan, neuvon ja tuen tukioppilaita, tukioppilasohjaajia ja ammattilaisia. Vastuullani on myös tutor-toiminta, ehkäisevä päihdetyö ja kiusaamisen vastainen työ.

Tukihenkilötoiminta

Juhani Rantanen Kehittämispäällikkö 040 549 6012 juhani.rantanen@mll.fi Vastaan tukihenkilötoiminnan kokonaisuudesta ja toimin tukihenkilötoiminnan tiimin esimiehenä. Lisäksi toimin työnohjaajana ja MLL:n mentalisaatiokouluttajana. Olen mukana palveluidemme ja hankkeidemme ideoinnissa ja arvioinnissa sekä kuntakumppanuuksien kehittämisessä ja toimin ehkäisevän lastensuojelutyön ja vapaaehtoistyön ammatillisen ohjauksen asiantuntijana.
Heidi Karvonen Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori 044 704 4401 heidi.karvonen@mll.fi Koordinoin Ystäväksi maahanmuuttajaäidille -toimintaa ja monikulttuurista toimintaa koko piirin alueella. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia, seuraan ja ohjaan tukisuhteita, teen palveluohjausta, sekä osallistun erilaisten tapahtumien järjestämiseen.
Sirpa Stenström Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori 044 535 5161 sirpa.stenstrom@mll.fi Koordinoin kaveri- ja perhekummitoimintaa Salossa, Paimiossa, Sauvossa ja Somerolla. Rekrytoin, koulutan ja tuen alueen vapaaehtoisia, seuraan tukisuhteita sekä hoidan yhteistyötä kuntiin ja muihin paikallisiin toimijoihin. Vastaan myös ZempPari-toiminnasta.
Katja Tamminen Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, 044 535 5160 katja.tamminen@mll.fi Koordinoin perhekummi-, kaveri- sekä lukumummi- ja lukuvaaritoimintaa Turussa ja lähikunnissa. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia, seuraan ja ohjaan tukisuhteita ja teen palveluohjausta. Vastaan myös vapaaehtoisten jatkokoulutuksista.
Tuomas Vuorela Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, 044 761 8190 tuomas.vuorela@mll.fi Koordinoin perhekummi-, kaveri- ja lukumummi sekä -vaaritoimintaa Turussa ja lähikunnissa, sekä Vakka-Suomessa. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia, seuraan ja ohjaan tukisuhteita ja teen palveluohjausta.
Jenni Vuorio Koordinaattori 045 112 7991 jenni.vuorio@mll.fi Järjestän tukihenkilötoiminnan vapaaehtoisille ja tuettaville tapahtumia sekä koulutuksia koko piirin alueella. Rekrytoin myös uusia vapaaehtoisia.

Lastenhoitotoiminta

Jenni Vuorio Lastenhoitotoiminnan koordinaattori 045 112 7991 jenni.vuorio@mll.fi Olen Marikan kanssa vastuussa lastenhoitotoiminnasta koko piirin alueella. Rekrytoin, koulutan ja ohjaan lastenhoitajia.
Marika Männistö Lastenhoitotoiminnan koordinaattori 044 077 0876 marika.mannisto@mll.fi Olen Jennin kanssa vastuussa lastenhoitotoiminnasta koko piirin alueella. Rekrytoin, koulutan ja ohjaan lastenhoitajia.

ABC-toiminta

Satu Lempinen Koordinaattori 044 077 0946 satu.lempinen@mll.fi Olen vastuussa piirin ABC-toiminnan koordinoinnista. Organisoin ja ohjaan ABC-vanhemmuusryhmiä.

SoMe. -hanke

Heini Varpukari Vastuukoordinaattori 044 747 3742 heini.varpukari@mll.fi Olen vastuussa hankkeesta kokonaisuutena. Tehtäviini kuuluvat hankkeiden kehittäminen ja palvelumuotoilu, STEA-yhteistyö, yhteydenpito kumppaneihin ja verkostoihin, vertaistyö sekä moderointi.
Tina Hilck Moderaattori 044 017 7878 tina.hilck@mll.fi Vastaan hankkeen viestinnästä ja annan teknistä tukea. Lisäksi teen moderointia, palveluohjausta, hankkeen kehittämistyötä, palvelumuotoilua sekä vertaistyötä.
Essi ​Waher Perhepalvelupäällikkö 044 791 0803 essi.waher@mll.fi Toimin perhepalvelutiimin esimiehenä. Vastuullani on rekrytointi, asiakkuuksien hallinta, tiimin työhyvinvoinnin johtaminen ja palvelutoiminnan kokonaisuuden johtaminen. Vastaan myös lasten ryhmähoidosta sekä yritysten lastenhoitopalvelusta. Lisäksi toimin johtoryhmässä.
Minna Koivisto Perheohjaaja 044 709 3747 minna.koivisto@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Heidi Mujunen Perheohjaaja 044 748 1648 heidi.mujunen@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Saara Kuisma Perheohjaaja 044 094 8579 saara.kuisma@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Annu Niinistö Perheohjaaja 044 0770 945 annu.niinisto@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Sanna Nyfors Perheohjaaja 044 077 0942 sanna.nyfors@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset. Lisäksi koordinoin ja ohjaan toimintaa.
Elmira Suhonen Perhetyöntekijä 044 596 9600 elmira.suhonen@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito ja erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito.
Johanna Toivoniemi Perhetyöntekijä 044 742 0708 johanna.toivoniemi@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito ja erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito.
Pia Vuorinen Perhetyöntekijä 044 730 0232 pia.vuorinen@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito ja erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito.