Yhteystiedot

Piirin toimipisteet

Piiritoimisto
Perhetalo Heideken, 2. krs
Sepänkatu 3, 20700 Turku
info.varsinais-suomi@mll.fi

Tilavuokraukset
040 041 6624
maire.louhimaa-hyvola@mll.fi

Avoin kohtaamispaikka Marakatti
Perhetalo Heideken, 1. krs
Sepänkatu 3, 20700 Turku
044 710 9520 / Rea Metsäpalo

Salon seudun aluetoimisto
Kauppakeskus Plaza, 3. krs
Vilhonkatu 8, 24100 Salo
044 535 5161 / Sirpa Stenström

Vakka-Suomen aluetoimistot
Ipana-Messi
Rantakatu 15, 23500 Uusikaupunki
044 077 0892 / Jonna Nurminen

Mukulavintti
Sairaalantie 2, 23800 Laitila
044 077 0892 / Jonna Nurminen

Lastenhoitovälitys
ma–pe klo 8–11
044 077 0873

Perhepalveluiden tilaukset
ma–pe klo 8–11
palveluvalittaja.varsinais-suomi@mll.fi
 0400 839 749

Henkilökunnan yhteystiedot

Hallinto

Janina Andersson Toiminnanjohtaja 040 509 8998 janina.andersson@mll.fi Olen vastuussa järjestön toiminnasta kokonaisuutena. Lisäksi vastaan varainhankinnasta ja yhteistyöstä erilaisten tahojen ja toimijoiden kanssa sekä valmistelen piirihallituksen päätökset.
Sanna Kunnasvirta Talouspäällikkö 040 043 4069 sanna.kunnasvirta@mll.fi Vastaan järjestön kirjanpidosta, henkilöstö- ja kiinteistöasioista sekä palkanmaksusta.
Maire Louhimaa-Hyvölä Assistentti 040 041 6624 maire.louhimaa-hyvola@mll.fi Vastuutehtäviäni ovat laskutus, tilojen vuokraus sekä Hyvä joulumieli -ja Lapset ensin -keräysten järjestäminen.
Kaisa Koski Viestintäassistentti kaisa.koski@mll.fi Työskentelen järjestön visuaalisen viestinnän ja hanketiedotuksen parissa. Lisäksi vastaan JärjestöSote 113 -hankkeen viestinnästä.
Anna Kangas Taloushallinnon assistentti 044 077 0872 anna.kangas@mll.fi Avustan taloushallinnon tehtävissä. Vastuutehtäväni on palkanlaskenta.
Riitta Leino Toimitilahuoltaja Vastaan Perhetalo Heidekenin siisteydestä piirin tilojen osalta.

Perhekeskus-, järjestö- ja nuorisotoiminta

Katja Rippstein Järjestöpäällikkö 045 132 6736 katja.rippstein@mll.fi Johdan piirin lapsi-, nuoriso- ja perhetoimintaa. Tiimiini kuuluu erilaisia kehittämishankkeita, ja vastaan omalta osaltani kunta-, järjestö- ja yritysyhteistyöstä sekä koulutuskeskuksen toiminnasta. Lisäksi koordinoin, ohjaan ja tuen paikallisyhdistysten toimintaa. Osan työstäni teen valtakunnalliseen Perheet keskiöön -hankkeeseen (LSKL 2018-2020).
Enni Lindberg Perhekeskustoiminnan koordinaattori, Turun seutu, Raisio ja Salo 044 353 7611 enni.lindberg@mll.fi Koordinoin, ohjaan ja tuen paikallisyhdistysten toimintaa sekä rekrytoin ja koulutan uusia vapaaehtoisia paikallisyhdistystoimintaan. Olen myös vastuussa vapaaehtoistyöstä kertyvän osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta koko piirin alueella.
Jonna Nurminen Perhekeskustoiminnan koordinaattori, Vakka-Suomi 044 077 0892 jonna.nurminen@mll.fi Ohjaan ja tuen Vakka-Suomen alueen paikallisyhdistysten sekä avoimien kohtaamispaikkojen toimintaa. Vastuullani ovat myös kylämummi- ja vaaritoiminta, perhekahvilavierailut sekä kuntayhteistyö. Rekrytoin ja koulutan uusia vapaaehtoisia paikallisyhdistystoimintaan. Lisäksi koordinoin kaveri- ja perhekummitoimintaa Vakka-Suomessa (ks. Tukihenkilötoiminta).
Johanna Franska Perhetoiminnan koordinaattori, Marakatti & Satelliitti 040 551 9637 johanna.franska@mll.fi Vastuualueeni on avoimien kohtaamispaikkojen Marakatin ja Satelliitin toiminnan organisointi ja verkostoyhteistyö. Toimin myös ryhmänohjaajana Marakatissa ja Satelliitissa sekä MLL:n mentalisaatiokouluttajana.
Rea Metsäpalo Perhetoiminnan ohjaaja, Marakatti & Satelliitti 044 710 9520 rea.metsapalo@mll.fi Toimin avoimien kohtaamispaikkojen Marakatin ja Satelliitin perhetoiminnan ohjaajana, MLL:n mentalisaatiokouluttajana, Marakatin opiskelijoiden ja työkokeilijoiden ohjaajana sekä vanhempainryhmien ohjaajana.
Ina Vahalahti Nuorisotoiminnan koordinaattori 040 518 7212 ina.vahalahti@mll.fi Vastaan piirin kouluyhteistyön, koulutustoiminnan ja tukioppilastoiminnan koordinoinnista. Järjestän vanhempainiltoja ja oppitunteja sekä koulutan, neuvon ja tuen tukioppilaita, tukioppilasohjaajia ja ammattilaisia. Vastuullani on myös tutor-toiminta, ehkäisevä päihdetyö ja kiusaamisen vastainen työ.
Outi Lehtinen Kouluttaja, mediakasvatus 044 0770952 outi.lehtinen@mll.fi Toimin kouluttajana koko Varsinais-Suomen alueella. Koordinoin ja pidän oppitunteja, vanhempainiltoja, tukioppilaskoulutuksia sekä muita koulutuksia mm. mediakasvatuksesta sekä nuorten seksuaalisesta häirinnästä. Koordinoin myös Ruutujen Lumo -digihyvinvointihankkeen koulutuskokonaisuuksia.
Hülya Tokgöz Hanketyöntekijä 044 751 3177 hulya.tokgoz@mll.fi Toimin monipuolisissa ja vaihtelevissa monikulttuurisen työn tehtävissä Soppaa ja sympatiaa -ja Järjestöt on the Road -hankkeissa.

Tukihenkilötoiminta

Juhani Rantanen Kehittämispäällikkö 040 549 6012 juhani.rantanen@mll.fi Vastaan tukihenkilötoiminnan kokonaisuudesta ja toimin tukihenkilötoiminnan tiimin esimiehenä. Lisäksi toimin työnohjaajana ja MLL:n mentalisaatiokouluttajana. Olen mukana palveluidemme ja hankkeidemme ideoinnissa ja arvioinnissa sekä kuntakumppanuuksien kehittämisessä ja toimin ehkäisevän lastensuojelutyön ja vapaaehtoistyön ammatillisen ohjauksen asiantuntijana.
Heidi Karvonen Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori 044 704 4401 (YMÄ) 044 535 5160 (perhekummi) heidi.karvonen@mll.fi Olen vastuussa Ystäväksi maahanmuuttajaäidille -ja perhekummitoiminnasta sekä piirin monikulttuurisesta toiminnasta. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia, seuraan ja ohjaan tukisuhteita, teen palveluohjausta, sekä osallistun erilaisten tapahtumien järjestämiseen.
Tuomas Vuorela Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori 044 761 8190 tuomas.vuorela@mll.fi Vastuullani on Turun seudun kaveritoiminta sekä lukumummi ja -vaaritoiminta. Rekrytoin, koulutan ja tuen vapaaehtoisia, teen palveluohjausta sekä seuraan ja ohjaan tukisuhteita.
Jonna Nurminen Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Vakka-Suomi 044 077 0892 jonna.nurminen@mll.fi Olen Vakka-Suomen alueen kaveri- ja perhekummitoiminnan sekä piirin isätoiminnan vastuuhenkilö. Rekrytoin, koulutan ja tuen alueen vapaaehtoisia, teen palveluohjausta, seuraan tukisuhteita ja hoidan kuntayhteistyötä. Lisäksi koordinoin perhekeskustoimintaa Vakka-Suomessa (ks. Perhekeskus-, järjestö- ja nuorisotoiminta).
Sirpa Stenström Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Salon seutu 044 535 5161 sirpa.stenstrom@mll.fi Koordinoin kaveri- ja perhekummitoimintaa Salossa ja sen lähikunnissa. Rekrytoin, koulutan ja tuen alueen vapaaehtoisia, seuraan tukisuhteita sekä hoidan yhteistyötä kuntiin ja muihin paikallisiin toimijoihin. Vastaan myös ZempPari-toiminnasta.
Julia Hamara Viestintä- ja rekrytointiassistentti 044 747 6235 julia.hamara@mll.fi Vastaan tukihenkilötoiminnan viestinnästä ja markkinoinnista, rekrytoin vapaaehtoisia ja päivitän osaltani piirin sosiaalista mediaa ja nettisivuja. Hallinnoin myös Olet tärkeä.fi -vapaaehtoissivustoa ja olen vastuussa siihen liittyvästä koulutuksesta ja tiedotuksesta.

Soppaa ja sympatiaa -hanke

Miia Päiviö Koordinaattori 044 077 0945 miia.paivio@mll.fi Jaan vastuun Soppaa ja sympatiaa -hankeen suunnittelusta, toteutuksesta ja kehittämisestä yhdessä Jennin kanssa. Järjestämme toimintaa kuudessa päiväkodissa Turun alueella.
Jenni Vuorio Koordinaattori 044 077 0946 jenni.vuorio@mll.fi Jaan vastuun Soppaa ja sympatiaa -hankeen suunnittelusta, toteutuksesta ja kehittämisestä yhdessä Miian kanssa. Järjestämme toimintaa kuudessa päiväkodissa Turun alueella.

Otetaan koppi -hanke

Heini Varpukari Vastuukoordinaattori 044 747 3742 heini.varpukari@mll.fi Olen vastuussa hankkeesta kokonaisuutena. Tehtäviini kuuluu hankkeen kehittäminen ja palvelumuotoilu, STEA-yhteistyö, yhteydenpito kumppaneihin ja verkostoihin, vertaistyö sekä teematuokioiden ja ryhmätoiminnan järjestäminen.
Eeva Roisko Koordinaattori 044 747 4343 eeva.roisko@mll.fi Olen osaltani vastuussa hankkeen kehittämistyöstä ja palvelumuotoilusta sekä yhteydenpidosta yhteistyökumppaneihin ja verkostoihin. Lisäksi teen vertaistyötä, järjestän teematuokioita ja ryhmätoimintaa sekä vastaan hankkeen blogista.
Tina Hilck Moderaattori 050 436 2999 tina.hilck@mll.fi Vastaan hankkeen viestinnästä ja annan teknistä tukea. Lisäksi teen palveluohjausta, hankkeen kehittämistyötä, palvelumuotoilua sekä vertaistyötä.

Ammatilliset perhepalvelut ja lastenhoitotoiminta

Essi ​Waher Perhepalvelupäällikkö 044 791 0803 essi.waher@mll.fi Toimin ammatillisten perhetyöntekijöiden esimiehenä. Vastuullani on rekrytointi, asiakkuuksien hallinta, tiimin työhyvinvoinnin johtaminen ja palvelutoiminnan kokonaisuuden johtaminen. Toimin myös johtoryhmässä.
Katja Tamminen Vapaaehtoistoiminnan vastaava, lastenhoitotoiminta 045 112 7991 katja.tamminen@mll.fi Vastaan tällä hetkellä lastenhoitotoiminnasta ja lasten ryhmähoidosta sekä yritysten lastenhoitopalvelusta. Rekrytoin, koulutan ja ohjaan lastenhoitajia. Koordinoin vastuualueeni yritysyhteistyötä.

Perhetyöntekijät

Katariina Korpela Perhetyöntekijä 044 770 3117 katariina.korpela@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Heidi Mujunen Perhetyöntekijä 044 748 1648 heidi.mujunen@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito sekä tuetut ja valvotut tapaamiset.
Sanna Nyfors Perhetyöntekijä 044 077 0942 sanna.nyfors@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito, erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito, tuetut ja valvotut tapaamiset sekä perhepalvelujen ja lastenhoitotoiminnan palveluvälitys- ja ohjaus.
Henrika Raunio Perhetyöntekijä 044 730 0232 henrika.raunio@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito ja erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito.
Kirsi Suominen Perhetyöntekijä 044 077 0943 kirsi.suominen@mll.fi Työtehtäväni on ammatillisten perhepalvelujen ja lastenhoitotoiminnan palveluvälitys- ja ohjaus.
Johanna Toivoniemi Perhetyöntekijä 044 742 0708 johanna.toivoniemi@mll.fi Työtehtäväni ovat lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö, ammatillinen tukihenkilötoiminta, lasten ryhmähoito ja erityistä tukea tarvitsevan lapsen hoito.